Edukacja jutra. Dziś.

Masz pytanie? Napisz!

kontakt@akademiavr.pl

Edukacja w wirtualnej rzeczywistości na World Science Festival

Światowej klasy edukacja VR w naszym salonie w Białymstoku

world science festival - wirtualna rzeczywistość w edukacji
Wirtualna rzeczywistość w edukacji na World Science Festival

World Science Festival to jeden z największych festiwali nauki na świecie. Organizowany jest co roku w Nowym Jorku i odwiedzają go setki tysięcy gości z całego świata. Wydarzenie to samo w sobie jest niezwykłe i skupia na sobie uwagę mediów i środowiska naukowego, jednak w roku 2017 było wyjątkowe z dwóch powodów:

  •  Po raz pierwszy przeprowadzona została w ramach Festiwalu prelekcja w wirtualnej rzeczywistości.
  •  Uczestniczył w nim nasz salon 😀

Tak naprawdę oba powyższe punkty można połączyć w jeden, ponieważ mieliśmy ogromną przyjemność i zaszczyt współpracować z firmą Abelana VR, która stworzyła oprogramowanie na potrzeby prelekcji i zaprosiła nas do kooperacji. Ale nie tylko nas! Ostatecznie w wydarzeniu uczestniczyły salony z całego świata połączone w wirtualnej rzeczywistości zainteresowane tematyką edukacji VR. Obecni byli reprezentanci między innymi Kanady, Izraeal, Danii, Białorusi i Brazyli. A wśród nich dwie ekipy z Polski – Cybersowa i krakowski Headtrip.

Wykład w wirtualnej rzeczywistości

Brian Greene - edukacja vr - World Science Festival
Brian Greene – światowej sławy fizyk i popularyzator nauki.

Wykład w wirtualnej rzeczywistości prowadzony był przez Briana Greene – światowej sławy fizyka, jednego ze współtwórców World Science Festival. Przedmiotem wykładu było zobrazowanie koncepcji wielowymiarowości świata, niezatrzymujac się oczywiście na 3 wymiarach, ale idąc dalej w kolejne. Pomóc w tym miało niespotykane dotąd środowisko edukacyjne w wirtualnej rzeczywistości, w którym każdy z uczestników był obecny w formie humanoidalnego awatara. Siedzieliśmy w wirtualnej sali wykładowej i mieliśmy możliwość zarówno zadawania pytań prowadzącemu (oczywiście, gdy wyraził na to zgodę i zareagował na wyświetlający się nad awatarem znak zapytania), jak i tworzyć “wielowymiarowe” obiekty z użyciem kontrolerów HTC Vive. A gdy taki obiekt został już stworzony, mogliśmy nim manipulować, zmieniając jego parametry, a także… rzucić w innych uczestników zajęć lub prowadzącego 😀 Samo wrażenie uczestnictwa w wykładzie w wirtualnej rzeczywistości było wspaniałe, choć trwało dosyć krótko – około 45 minut. Miejmy nadzieję, że uda się je powtórzyć już przy okazji kolejnej edycji za rok.

To się dopiero nazywa edukacja przyszłości

Namiastkę tego wydarzenia dajemy na każdych zajęciach edukacyjnych dla szkół podstawowych Akademii VR, jednak tam koncentrujemy się na tematach bardziej przystępnych dla uczniów klas 1-6 🙂