Edukacja jutra. Dziś.

Masz pytanie? Napisz!

kontakt@akademiavr.pl

Kosmos- materiały dodatkowe dla uczestników zajęć

Drogi Uczniu/Uczennico! 

Jeśli brałeś/brałaś udział w naszych zajęciach o tematyce kosmosu, ale nadal czujesz niedosyt wiedzy, zapraszamy do zapoznania się z kilkoma dodatkowymi ciekawostkami!

Co na niebie?

Co, oprócz omawianych na zajęciach elementów, możemy zaobserwować na nocnym niebie? Komety, które powstają bardzo daleko, na samym końcu naszego Układu Słonecznego. Zbudowane są z jasnej głowy – nazywanej koma – oraz z dwóch warkoczy. Jeden z nich jest gazowy – kolor błękitny, natomiast drugi pyłowy i ma on kolor żółto-biały. Komety regularnie powracają na nasze niebo, a po takich 100 powrotach wyczerpują swoje zapasy pyłu oraz gazu, co powoduje, że kometa przestają istnieć.

Początki

Jak powstał Wszechświat? Za chwilę odpowiemy sobie na te pytania. Naukowcy uważają, że Wszechświat powstał około 14 miliardów lat temu. Miała wtedy miejsce ogromna eksplozja, nazwana przez kosmologów Wielkim Wybuchem. Była tak silna, że materia, która w niej uczestniczyła, nadal pędzi we wszystkich kierunkach z ogromną prędkością! Na początku wszechświat był maleńką, gorącą kulą, wielokrotnie mniejszą od atomu. W jej środku znajdowało się wszystko to co, potrzebne do utworzenia świata jakim go dziś znamy. Po osiągnięciu odpowiednich rozmiarów i wysokiej temperatury nastąpił wybuch owej „kuli”.

Wyłaniający się wszechświat zaczął się wychładzać, powstała więc materia, podstawowe siły, a także pierwsze atomy gazów, helu oraz wodoru. Po upływie około miliona lat wodór i hel zaczęły łączyć się w pasma i obłoki. Powstały chmury gazu, które uległy skupieniu w galaktyki, złożone z niezliczonej ilości gwiazd. Jedną z takich galaktyk jest Droga Mleczna, w której znajduje się nasz Układ Słoneczny.

Nasz Układ Słoneczny

Nasz Układ Słoneczny – jak dowiedzieliście się z zajęć- składa się ze Słońca, a także z ośmiu planet. Te planety to: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Jest jeszcze planeta-karłowata Pluton.

Słońce jest gwiazdą – najbliższą Ziemi – położoną w centrum Układu. Jej średnica jest równa 109 średnic Ziemi, natomiast jej masa równa się 333 950 mas Ziemi. Temperatura w słonecznym jądrze wynosi 15 milionów stopni Celcjusza!

Kosmiczne podróże

Jedną z najsłynniejszych kosmicznych podróży, która zapoczątkowała odkrywanie naszego Układu Słonecznego, była misja Apolllo 11. Zakończyła się 20 lipca 1969 roku lądowaniem na Księżycu. Był to “mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Co ciekawe, ślady ludzkich stóp pozostaną na Kiężycu na zawsze, ponieważ nasz satelita nie posiada atmosfery, przez co nie zmienia się tam pogoda i nie występują np. wiatry, które mogłyby ślady zatrzeć…