Edukacja jutra. Dziś.

Masz pytanie? Napisz!

kontakt@akademiavr.pl

Oceany- materiały dodatkowe dla uczestników zajęć

Drogi Uczniu/Uczennico! ?

Jeśli brałeś/brałaś udział w naszych zajęciach o tematyce oceanów, ale nadal czujesz niedosyt wiedzy, zapraszamy do zapoznania się z kilkoma dodatkowymi ciekawostkami!

Warto wiedzieć, że ocean składa się z kilku stref, które znajdują się na różnych głębokościach. Każda z tych warstw różni się warunkami jakie w niej panują. Im bardziej wgłąb oceanu tym mniej docierającego światła i większe ciśnienie. Te dwa czynniki mają wpływ na rodzaj zwierząt, jak również na roślinność, jaka występuje w danej strefie.

Pierwszą warstwę oceanu stanowi tzw. strefa przybrzeżna, która jak sama nazwa wskazuje, położona jest najbliżej brzegu. Charakteryzuje się róznorodnością fauny i flory dzięki sprzyjajacym warunkom, tzn. dzięki dużej ilości światła, składnikom mineralnym, tlenowi i dwutlenkowi węgla. Rośliny, które gęsto porastają tę strefę są idealnym schronieniem dla zwierząt. Żyją tu m. in. skorupiaki, ryby oraz mięczaki.  Kolejną strefę stanowi strefa otwartej toni: bardzo duży wpływ na życie organizmów mają tu prądy morskie!  Ostatnią warstwą oceaniczną jest strefa głębinowa. Panują tu bardzo niekorzystne do życia warunki, czyli wysokie ciśnienie oraz prawie całkowita ciemność. Jednak i to miejsce zamieszkują zwierzęta! Mieszkają tu ryby głębinowe oraz bezkręgowce (tzw. głowonogi).