Edukacja jutra. Dziś.

Masz pytanie? Napisz!

kontakt@akademiavr.pl

Wulkany – informacje dodatkowe dla uczestników zajęć

Drogi Uczniu/Uczennico! 🙂

Jeśli brałeś/brałaś udział w naszych zajęciach o tematyce wulkanów, ale nadal czujesz niedosyt wiedzy, zapraszamy do zapoznania się z kilkoma dodatkowymi ciekawostkami!

Wulkany i pierścienie

Zgłębiając temat wulkanów niesposób niewspomnieć o miejscu zwanym Pacyficznym Pierścieniem Ognia. Skąd wzięła się ta nazwa? Obszar o którym mowa obejmuje Amerykę, zarówno jej część północną, jak i południową, archipelag Hawaje, Nową Zelandię, obrzeża Filipin, Japonię, Kamczatkę, Aleuty. Znajduje się w obrębie Oceanu Spokojnego (Pacyfiku) i tworzy okrąg, który przypomina pierścień. 

Gdzie jest najwięcej i najmniej wulkanów?

Najwięcej znajduje się w Indonezji. Jest tam ok. 150 aktywnych wulkanów. Wśród nich możemy wyróżnić Krakatau (813 m n.p.m.) oraz Batur (1717 m n.p.m.). Natomiast najmniej znajduje się w Australii. Co więcej, nie odnotowano tam żadnej erupcji od czasów kolonizacji!

Spektakularne wybuchy

Najbardziej znanym wybuchem wulkanu, była erupcja Wezuwiusza w 79 roku n.e., która zniszczyła Pompeje. Pompeje były zamożnym, starożytnym miastem. Po erupcji Wezuwiusza zostały zasypane grubą warstwą popiołu wulkanicznego. Inną, spektakularną erupcją jest wybuch wulkanu, Kilauea. Jego ostatnia aktywność miała miejsce 3 stycznia 1983 roku i trwa nieustannie do dziś.